Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2016

Απόδραση από τη Τούφα...και 6-0....

Τεράστια νίκη απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα πέτυχε η ομάδα για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος.
      Ύστερα από ένα πολύ δυνατό ματς σε ένταση και με δύο ομάδες που ήθελαν την νίκη καταφέραμε και αποδράσαμε από το κλειστό του Χαλανδρίου με το ροζ φύλλο επικρατώντας της Τούφας 46-51, με αντεπίθεση διαρκείας στο β ημίχρονο.
      Συνεχίζουμε λοιπόν να κρατάμε το απόλυτο των νικών και να βρισκόμαστε στη κορυφή της βαθμολογίας του 2ου Όμιλου της Γ Εσκα.

ΦΟ Τούφας - ΓΣ Γλυκών Νερών  46-51  (23-15)
       Η αρχή του αγώνα ήταν απόλυτα ισορροπημένη και για τις δύο ομάδες αλλά με αρκετή αστοχία εκατέρωθεν.Μετά το πεντάλεπτο η Τούφα πήρε προβάδισμα στο σκορ το οποίο και κράτησε μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου 14-8.
     Στο β δεκ. η Τούφα εκμεταλλέυτηκε την αστοχία μας και τα αρκετά λάθη που κάναμε και ανέβασε την διαφορά προηγούμενη στο ημίχρονο στο 23-15.
     Στη γ περίοδο η Τούφα κάνοντας ένα σερί 7-0 στο 25΄ προηγήθηκε με 30-17.Η ομάδα μας αντέδρασε και με ένα δικό μας σερί 9 αναπάντητων πόντων μειώσαμε τη διαφορά στο -4.Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται 35-30.
    Στο τελευταίο δεκάλεπτο και έχοντας μπει πλέον για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης η ομάδα μας προηγήθηκε στο 37΄ με 41-42.Η Τούφα απάντησε με 5 σερί πόντους και στο 1.17 από τη λήξη ήταν 46-42.Στα 22" και με το σκορ στο 46-44 πετύχαμε τρίποντο το οποίο μας έδωσε ξανά το προβάδισμα.Άστοχη επίθεση της Τούφας και μετα το ριμπάουντ μας έστειλαν στις βολές τις οποίες και ευστοχήσαμε κάνοντας το σκορ 46-49.Στα 12" που απέμειναν κλέψαμε τη μπάλα και με λει απ για το 46-51 ολοκληρώσαμε μια εκπληκτική ανατροπή η οποία μας έδωσε και την τεράστια αυτή νίκη.
      Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές και τον προπονητή μας για την υπερπροσπάθεια τους.
Επίσης θέλουμε να ευχαριστήσουμε και τον κόσμο που μας συμπαραστάθηκε στην εξέδρα και ευχόμαστε στην ομάδα του ΦΟ Τούφας καλή συνέχεια.