Κυριακή 19 Μαρτίου 2017

Ένα βήμα από την άνοδο στη Β Εσκα....

Ένα βήμα μακρυά από τη Β Εσκα βρίσκεται η ομάδα μας,ύστερα από τη νίκη απέναντι στον Δία Χαιδαρίου με σκορ 61-46.
            Με μια νίκη στους τελευταίους πέντε αγώνες, θα πανηγυρίσουμε και μαθηματικά την άνοδο στη Β Εσκα για πρώτη φορά στην ιστορία του Συλλόγου.

ΓΣ Γλυκών Νερών - Δίας Χαιδαρίου  61-46  (31-28)

Καλύτερο ξεκίνημα για την ομάδα μας καθώς στο 5΄προηγηθήκαμε 10-2.Χωρίς να απειληθούμε διατηρήσαμε μέχρι και το τέλος του 1ου δεκ. το προβάδισμα με 15-9.
      Δυνατό ξεκίνημα στη 2η περίοδο στην οποία ανεβάσαμε το σκορ στο 23-9.Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και αρχιζαν σιγά σιγά να μειώνουν τη διαφορά στο σκορ με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τελειώσει με 31-28 υπέρ μας.
      Ένα 12-0 σερί στην αρχή του 3ου δεκ. μας έδωσε μια διαφορά ασφάλειας.Για ακόμη μια φορά όμως ο Δίας μείωσε τη διαφορα στο -7 και στο τέλος του δεκ. προηγηθήκαμε με 47-38.
      Νέο σερί 12-0 για την ομάδα μας ανέβασε τη διαφορά στο +21.Στο υπόλοιπο του αγώνα διαχειριστήκαμε σωστά το ρυθμό του αγώνα και πήραμε μια ακόμη σημαντική νίκη με 61-46.
     Συγχαρητήρια για πολλοστή φορά σε όλους τους αθλητές και τον προπονητή μας.

Τα δεκάλεπτα:
15-9, 16-19, 16-10, 14-8

ΓΣ Γλυκών Νερών (Σκλαβούνος):Μαθιουδάκης,Καρκανίδης 2(3 ασ),Γαιτανάκης 8(3ριμπ-3ασ),Κατσαμπέκης 15(5ριμπ),
Ντάουντ 6(3ριμπ),Μαρούδας,Σαρήμπαλης(4ριμπ-6κλεψ-8ασ),Παλαιοξάρης 4,Σταύρου,Σακελλαρίδης 7(10ριμπ),
Σταφυλάς 9,Γάσπαρης 10(2)

22-10 ριμπ., 16 κλεψ., 22 ασ., 14 λαθη
7/16  1π.,  24/34  2π.,  2/20  3π.

Δίας Χαιδαρίου (Σιγούνας):Ζυγομήτρος 8,Κόνιαρης,Βοιδήλος,Γράψας 2,Πολίτης 2,Γιορμετάκης 5(1),Πέτρου 8(2),
Βλαβιανός 2,Νικολετάκης 13,Μπελεσιώτης 2,Κοντογιάννης 4

Επόμενος αγώνας εκτός έδρας την Παρασκευή 24/3 στις 21.30 με αντίπαλο τον Εύνικο.