Σάββατο 24 Οκτωβρίου 2015

Νίκη στην 2η παράταση στα Βριλήσσια....

Την τρίτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε η ομάδα μας για το πρωτάθλημα απέναντι στην ομάδα των Βριλησσίων στην 2η παράταση με σκορ 70-74.
        Μια πολύ δύσκολη νίκη απέναντι σε μια νεανική και σκληροτράχυλη ομάδα,παρόλα αυτά η ομάδα μας κατέθεσε την ψυχή της και πήρε μια παλικαρίσια εκτός έδρας νίκη...

ΓΣ Βριλήσσια - ΓΣ Γλυκών Νερών  70-74  (34-29) (κ.α 58-58) (1η παρ 66-66)

Καλύτερο ξεκίνημα για την ομάδα των Βριλησσίων,η οποία μπήκε δυνατά στο ματς παίρνοντας από την αρχή του αγώνα τα ηνία στο σκορ όπου και προηγήθηκε στο 1ο δεκ με 20-11.
      Στο 2ο δεκ καταφέραμε να αντιδράσουμε μειώνοντας την διαφορά(είχε φτάσει και τους -14)
 στο καλάθι ,αλλά με ένα εκπρόθεσμο τρίποντο τα Βριλήσσια μπήκαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 34-29.
     Στο β ημίχρονο ξεκινήσαμε καλύτερα καθώς ισοφαρίσαμε, αλλά με κάποια τρίποντα οι γηπεδούχοι πήραν μια διαφορά 6π. στο τέλος του δεκαλέπτου 46-40.
    Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα μας μπήκε αποφασισμένη να πάρει τη νίκη.Ροκανίσαμε τη διαφορά σιγά σιγά και φτάσαμε στα 58'' να βρεθούμε μπροστά στο σκορ με 57-58.Τα Βριλήσσια ευστόχισαν σε μια βολή και οι δύο επιθέσεις που ακολούθησαν δεν βρήκαν στόχο απο κανέναν και το ματς οδηγήθηκε στην παρατάση με σκορ 58-58.
      Στη 1η παράταση προηγηθήκαμε στο σκορ με τρίποντο, αλλά τα Βριλήσσια βρήκαν απαντήσεις και κατάφεραν να προηγηθούν με 66-65.Με μια βολή ισοφαρίσαμε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση πάλι με σκορ 66-66.
     Στην 2η παράταση μπήκαμε πολύ πιο αποφασισμένοι και σίγουροι για τη νίκη.Με εξαιρετικές άμυνες και ευστοχώντας στις βολές καταφέραμε να κερδίσουμε.Τελικό σκορ 70-74.
    Μια πολύ σημαντική και δύσκολη νίκη για την ομάδα μας.Συγχαρητήρια για ακόμα μια φορά στους αθλητές μας.

ΓΣ Βριλήσσια (Μπουντούρης):Ζήκας,Παπουτσής 4,Ζένιου 7(1),Δημακουλέας 2,Χαμηλός 8,Κουλούρης 2,,Σελίτας 18(2),Νικολαου,Μουτεβέλης 2,Γιαννουλάκης,Κατσουλάρης, Σωτηρόπουλος 27(5)

ΓΣ Γλυκών Νερών (Σκλαβούνος):Μπάλλας,Καρκανίδης 2(4 ασ.),Γαιτανάκης 21(3τρ,13 ριμπ,4 κοψ),Ρήγος 1(5 κλ),Ντάουντ 12(1τρ,4 ασ),Χατζής 4(6 ριμπ),Λεβέντης 4(5ριμπ),  Παλαιοξάρης,Γαρδέλης,Σακελλαρίδης 7(8 ριμπ),Αθηναίου 5(3 ασ),Κατσαμπέκης 18(9 ριμπ).

36 - 19 ριμπ. , 12 κλ. , 5 κοψ. , 19 ασ. , 21 λαθ
18/31 1π.  22/46 2π.  4/24 3π.

Επόμενος αγώνας εντός έδρας την Παρασκευή 30/10 στις 21.45 με αντίπαλο τον Αχιλλέα.
Να είστε όλοι εκεί να εμψυχώσετε την ομάδα μας.