Σάββατο 17 Οκτωβρίου 2015

Δεύτερη νίκη για το πρωτάθλημα....

Διπλασίασε τις νίκες στο πρωτάθλημα η ομάδα μας, καθώς κέρδισε την ομάδα των Σπάτων με σκορ 72-70 εντός έδρας.Νίκη απέναντι σε μια καλή ομάδα την οποία αντιμετωπίσαμε και την περασμένη σεζόν στην Δ Έσκα.

ΓΣ Γλυκών Νερών - ΑΟΚ Σπάτων  72-70 (37-40)

Από την αρχή του αγώνα και οι δυο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ με μικρό προβάδισμα της ομάδας μας.Πατώντας καλύτερα στο παρκέ καταφέραμε και προηγηθήκαμε στο 1ο δεκ. με 20-16.
       Στο β΄δεκ. τα Σπάτα μπήκαν καλύτερα και πέρασαν μπροστά στο σκορ ευστοχώντας σε 3 τρίποντα.Οι φιλοξενούμενοι ήλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 37-40.
      Στο γ΄δεκ. παρουσιαστήκαμε συγκεντρωμένοι και παίζοντας καλύτερη άμυνα περάσαμε μπροστά στο σκορ.Εκμεταλλευόμενοι την αδράνεια των Σπάτων ανεβάσαμε τη διαφορά μέχρι και τους 9π.(58-49).Ένα κακό δίλεπτο δικό μας έδωσε την ευκαιρία στα Σπάτα να βρεθούν πίσω μόνο με 3π. στο τέλος του δεκαλέπτου με σκορ 58-55.
     Ελέγχοντας πλήρως το ρυθμό του αγώνα κρατήσαμε μια διαφορά 5π. σχεδόν σε όλο το δεκάλεπτο.Στο τέλος διατηρήσαμε την ψυχραιμία μας και κερδίσαμε με 72-70.
     Συγχαρητήρια στους αθλητές της ομάδας μας για την 2η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και επίσης ευχαριστούμε τον κόσμο για την παρουσία του.

Τα δεκάλεπτα  20-16 , 37-40, 58-55, 72-70

ΓΣ Γλυκών Νερών (Σκλαβούνος):Μπάλλας,Καρκανίδης 6(1) 4ασ.,Γαιτανάκης 7(1),Ρήγος,Ντάουντ 12,Λεβέντης 2 (3 κοψ),Χατζής 14,Παλαιοξάρης 12(6 ριμπ),       Χατζηδιάκος,Σακελλαρίδης 2,Αθηναίου,Κατσαμπέκης 16 (6 ριμπ)

26 - 9 ριμπ. , 10 κλ. , 6 κοψ. , 16 ασ. , 15 λαθ.
14/18 1π.   26/41 2π.  2/19 3π.

ΑΟΚ Σπάτων (Σταθούλης):Γράδος 6,Κώνστας,Λιούτας 2,Μάρκου,Ρουμελιώτης 7(1),Νικολακάκος 8(1),Ρεπούσκος 15,Παπαχρήστου,Μαυρουλέας 7(1),Πατρινός,Δημητρίου 25(2),Ελ Μοαζέν

Επόμενος αγώνας εκτός έδρας την Παρασκευή 23/10 στις 20.30 με αντίπαλο τα Βριλήσσια.