Σάββατο 10 Οκτωβρίου 2015

Πρεμιέρα με το δεξί στη Γ Έσκα....

Πρώτος αγώνας στη Γ έσκα, πρώτη νίκη για την ομάδα μας.

Ιδανικό ξεκίνημα στη νέα κατηγορία, αφου καταφέραμε να επικρατήσαμε εκτός έδρας της Δόξας Βύρωνα με σκορ 65-70.Η ομάδας μας έδειξε συγκέντρωση και υπομονή και πήραμε μια σπουδαία νίκη απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο.

Δόξα Βύρωνα - ΓΣ Γλυκών Νερών  65-70 (37-34)

Απο την αρχή της αναμέτρησης φάνηκε οτι θα γίνει ένας δυνατός και ωραίος αγώνας ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες.
       Στο α΄δεκ., η Δόξα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι αφού έβρισκε εύκολο σκοράρισμα κάτω απτο καλάθι,ενώ εμείς δεν βάλαμε τα ελεύθερα σουτ με αποτέλεσμα η Δόξα να είναι μπροστα με 21-16.
      Ίδια εικόνα στο β΄δεκ μέχρι και το 15΄, όπου η διαφορά είχε φτάσει στους 7π.(29-22),σε εκείνο το σημείο βρήκαμε λύσεις στην επίθεση και κατάφέραμε να βρεθούμε κοντά στο σκορ 37-34 με το τέλος του ημιχρόνου.
      Στο γ΄δεκ μπήκαμε με αλλαγμένο πρόσωπο.Κλέισαμε τους διαδρόμους,αναγκάσαμε τον αντίπαλο να κάνει αρκετά λάθη και βρίσκοντας έυκολα καλάθια στην επίθεση καταφέραμε να περάσουμε μπροστά στο σκορ.Τέλος δεκαλέπτου 51-51.
     Στη τελευταία περίοδο δείξαμε πολύ πιο συγκεντρωμένοι και πιο έτοιμοι σαν ομάδα, καθώς πήραμε μια διαφορά 8π. την οποία διαχειριστήκαμε σωστά με αποτέλεσμα να πάρουμε τη νίκη με σκορ 65-70.
     Συγχαρητήρια στους αθλητές μας για την σπουδαία νίκη και ευχόμαστε στην Δόξα Βύρωνα καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα 21-16,37-34,51-51,65-70

Δόξα Βύρωνα (Μαρίνος):Μπελέκας 2,Παπανίκος 8,Μπον 2,Σοφαδίτης 2,Πολύζος,Χατζηχρήστος 14(1),Παζαράς 19(1),Χατσέρας 5,Δερδενές,Βαντής 3(1)Στάμος 10,Βιτωράτος

ΓΣ Γλυκών Νερών (Σκλαβούνος):Μπάλλας,Καρκανίδης 8(1) 4ασ. ,Γαιτανάκης 25(5) 3ασ.-3κλ.,Ρήγος 3,Ντάουντ 9 4κλ-3ασ.,Λεβέντης 2,Χατζής,Παλαιοξάρης 4,Γαρδέλης,Σακελλαρίδης 1 (9-3ριμπ),Αθηναίου (4 κλ.),Κατσαμπέκης 18

18 - 5 ριμπ., 14 κλ., 1 κοψ., 16 ασ., 13 λαθ
20/24 1π.   16/27 2π.  6/20 3π.

Επόμενος αγώνας εντός έδρας την Παρασκεύη 16/10 στις 21.45 με αντίπαλο τα Σπάτα.