Πέμπτη 3 Μαρτίου 2016

Μάχη μέχρι το τέλος και αποκλεισμός με ψηλά το κεφάλι για τους παίδες.

Σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι το παιδικό μας τμήμα, κατάφερε να μείνει ανταγωνιστικό μέχρι το τέλος, απέναντι στον Άρη Πετρούπολης, μία αρκετά δουλεμένη και γυμνασμένη ομάδα, για την Β’ φάση της Β΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΠΑΙΔΩΝ, στο πρωτάθλημα της ΕΣΚΑ. Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με δυνατές άμυνες αλλά και αρκετό άγχος από την πλευρά μας. Κάποια χαμένα εύκολα καλάθια και μερικές απροσεξίες στην άμυνα έφεραν το σκορ στο 38-19 στο ημίχρονο. Τίποτα και κανείς δεν μπορούσε να προβλέψει την εξέλιξη του παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο. Να υπενθυμίσουμε ότι η ομάδα της Πετρούπολης ήταν πρώτη στον όμιλο της και ότι η δεύτερη ομάδα του ομίλου, Νικηφόρος, κέρδισε με 35 πόντους διαφορά, εκτός έδρας το Μαρκόπουλο που τερμάτισε πρώτο στον όμιλό μας. Στην πολύ δύσκολη αποστολή που είχε η ομάδα μας, ένα ακόμη εμπόδιο αποτέλεσε και η αδιαθεσία του αθλητή μας Κωλέτση, που την προηγούμενη μέρα είχε 39 πυρετό αλλά τελικά έπαιξε με αυταπάρνηση σε όλο το παιχνίδι όπως και όλοι οι αθλητές της ομάδας μας βέβαια. Με απίστευτη συγκέντρωση και ενέργεια καταφέραμε στο 35ο λεπτό του αγώνα να φέρουμε το σκορ στο 47-42 έχοντας και την μπάλα στην κατοχή μας, με ένα επιμέρους σκορ 23-9. Δυστυχώς η κούραση καθώς και δύο λάθη έφεραν 4 συνεχόμενες βολές για την αντίπαλη ομάδα και κάπου εκεί η υπόθεση πρόκριση τελείωσε. Το τελικό σκορ 64-48 δεν αντικατοπτρίζει την υπερπροσπάθεια όλων των παιδιών αλλά ούτε και το πόσο κοντά έφτασαν σε μία απίστευτη ανατροπή. Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια αξίζουν στην ομάδα του Άρη Πετρούπολης. Επειδή πολλές φορές η εύκολη λύση για τις ήττες, ειδικά σε σημαντικά παιχνίδια, είναι να ρίχνουμε το βάρος στους διαιτητές, να δώσουμε πολλά συγχαρητήρια και στους 2 διαιτητές που ήταν εξαιρετικοί σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, βοηθώντας να γίνει ένα όμορφο και αθλητικό παιχνίδι. Συγχαρητήρια για ακόμα μία φορά σε όλους τους αθλητές μας καθώς και τον προπονητή τους για την εξαιρετική χρονιά που έκαναν προσφέροντας μας μεγάλες χαρές, με ρεκόρ τμήματος 17-1 και πρόκριση στις 28 καλύτερες ομάδες της ΕΣΚΑ. Ευχόμαστε καλή επιτυχία στην πλειονότητα των αθλητών του τμήματος που συνεχίζουν στο πρωτάθλημα παμπαίδων της ΕΣΚΑ αλλά και στους αθλητές που πλέον γυμνάζονται με το αντρικό τμήμα και θα στελεχώσουν την εφηβική μας ομάδα το επόμενο έτος.