Τρίτη 22 Μαρτίου 2016

Νίκη με Μελά...

Νίκη για την ομάδα μας εκτός έδρας με αντίπαλο τον Μελά Αγ.Ελευθ. με σκορ 68-76.Σημαντική νίκη καθώς επιστρέψαμε στην 5η θέση της βαθμολογίας που μας δίνει την ελπίδα να κυνηγήσουμε την 4η θέση του ομίλου η οποία οδηγεί σε μπαράζ ανόδου για την Β Εσκα...Δύσκολο μεν αλλά η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία..

Μελάς Αγ. Ελευθ. - ΓΣ Γλυκών Νερών   68-76 (30-35)
     Λίγο καλύτερα ξεκίνησε η γηπεδούχος ομάδα στον αγώνα, χωρίς όμως να πάρει καποιο ασφαλές προβάδισμα.Μετά το 5ο λεπτό ανεβάσαμε την απόδοση μας όπου και προσπεράσαμε για πρώτη φορά στο σκορ το οποίο και κρατήσαμε μέχρι και το τέλος της περιόδου 13-15.
    Στο 2ο δεκ. συγκεντρωμένοι απόλυτα στα αμυντικά μας καθήκοντα αλλά και ευστοχώντας κάποια εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, διατηρήσαμε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου το προβάδισμα 30-35.
     Στη 3η περίοδο ανεβάσαμε την απόδοση μας και σε συνδυασμο με κάποια ελεύθερα τρίποντα ανεβάσαμε τη διαφορά και στους 9π.Μετά το 27΄η ομάδα του Μελά αντέδρασε και έφτασε σε απόσταση αναπνοής στο τέλος του δεκ. 49-51.
     Στο 4ο δεκ. διατηρώντας την ψυχραιμία μας και σε συνδυασμό με την καλή μας άμυνα, καταφέραμε και ξεφύγαμε στο σκορ μέχρι και με +13 χωρίς να απειληθούμε μέχρι και το τέλος του αγώνα.Τελικό σκορ 68-76.
     Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές για την νίκη αλλά και την σπουδαία εμφάνιση.

Μελάς Αγ.Ελευθ.  (Λαζάρου):Μελαχροινίδης,Βενιός 20(1),Δουλγεράκης 10,Δοξομπόλης 9(2),Μπάλας5(1),Καζάκης,Σπυράκος 4,Αριφάκος 2,Καρυστινός 11(2),Ζαχαριάδης,Κυριακόπουλος 2,Κούνας 5

ΓΣ Γλυκών Νερών (Σκλαβούνος):Καρκανίδης 9(2τρ-5ριμπ-9ασ-3κλ),Γαιτανάκης 14(1τρ-6ριμπ-3κλ),Ρήγος 8(6ριμπ),Ντάουντ 29(3τρ-7ριμπ-3ασ),Παπασιδέρης,ΜπάλλαςΤσέκος,Σακελλαρίδης 9(10ριμπ-5ασ),          Σταύρου,Αθηναίου 7(2τρ-4ριμπ),Κατσαμπέκης

31-8 ριμπ., 12 κλ., 22 ασ., 14 λαθ.
12/20 1π.,   19/39 2π.,   8/22 3π.

Επόμενος αγώνας εντός έδρας την Παρασκευή 1/4 στις 21.45 με αντίπαλο τον Χαραυγιακό.