Κυριακή 6 Νοεμβρίου 2016

Καρέ των νικών.....

Καρέ στις νίκες συμπλήρωσε η ομάδα μας απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα της Κερατέας.
Κατάφεραμε και απόδρασαμε μέσα από την έδρα των γηπεδούχων στην παράταση με σκορ 66-70.
       Με αυτή την νίκη η ομάδα μας παραμένει στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του 2ου όμιλου της Γ Εσκα μαζί με την Ίριδα Πετρ..

ΓΣ Κερατέας - ΓΣ Γλυκών Νερών  66-70  57-57 κ.δ  (30-30)

Νωθρό ξεκίνημα για την ομάδα μας καθώς η γηπεδούχος ομάδα επέβαλε τον ρυθμό της και  με 4/5 εύστοχα τρίποντα στο α΄δεκ. κατάφερε και προηγήθηκε με σκορ 17-11.
    Χωρίς να μείνουμε αμέτοχοι καταφεραμε και αντιδράσαμε επιβάλλοντας πλέον τον δικό μας ρυθμό στον αγώνα, προηγούμενοι κιόλας με ισχνό προβάδισμα το οποίο όμως δεν μπόρεσαμε να να διατηρήσουμε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου το οποίο μας βρήκε ισόπαλους με 30-30.
    Η τριτη περίοδος μας ανήκε καθώς βελτιώσαμε την αμυντική μας λειτουργία και ελέγχοντας τον αγώνα προηγηθήκαμε με 40-45.
    Συνεχίζοντας με τον ίδιο ρυθμό στην αρχή της 4ης περιόδου καταφέραμε και προηγηθήκαμε στο 33΄με 42-53.Η Κερατέα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και κατάφερε με επίθεση διαρκείας να βρεθεί και μπροστά στο σκορ με 55-54 στο 38΄.Στα τελευταία δευτερόλεπτα και ενώ προηγούμασταν με 55-57 η Κερατέα κατάφερε στα 3,9" να ισοφαρίσει.Το σουτ που επιχειρήσαμε δυστυχώς δεν βρήκε στόχο και οδηγηθήκαμε στην παράταση με σκορ 57-57.
     Στην παράταση δείξαμε την ανωτερότητα μας αλλα και την ψυχραιμία μας και πήραμε μια παλικαρίσια νίκη σε μια δύσκολη έδρα με 66-70.
      Συγχαρητήρια στους αθλητές μας για την προσπάθεια τους και την 4η σερί νίκη τους.

Τα δεκάλεπτα:
 17-11, 13-19, 10-15, 17-12, παρ. 9-13

ΓΣ Κερατέας (Γκόγκος):Ρουμπάνης Σ. 1,Λαομοδέτης 11(2),Νικολόπουλος 8,Αβούρης,Κόκκινος,Κατσίκης 13,Καραγιώργος 4,Αδάμης 19(4),Τσαμαλής 5,Γούλας 1,Αμπλιανίτης 2,Ρουμπάνης Λ. 3(1)

ΓΣ Γλυκών Νερών (Σκλαβούνος):Μαρούδας,Μαθιουδάκης,Γαιτανάκης 10(2τρ.-6ριμπ-2κοψ-5ασ),Κατσαμπέκης 12(4ριμπ),Νταούντ 10(4ριμπ-2κοψ-3ασ),Μπάλλας,Σαρήμπαλης 7(1τρ-5ριμπ-4κλ),Παλαιοξάρης 5(4ασ),Καρακώστας 7(1τρ-6κλ),Σακελλαρίδης 8(10ριμπ),Σταφυλάς 9(1τρ-7ριμπ),Γάσπαρης 2

29-16 ριμπ., 16κλ., 8 κοψ., 22 ασ., 18 λαθ.
1π.  17/30,  2π.  19/47,  3π.  5/23

Επόμενος αγώνας εντός έδρας την Παρασκευή 11/11 στις 21.45 με αντίπαλο τον Χαραυγιακό.