Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2016

Θρίαμβος και στη Δάφνη.....

Ακόμα ένας θρίαμβος για την ομάδα μας, απέναντι στην ομάδα του Θρίαμβου Δάφνης αυτή τη φορά με σκορ 44-56.
        Πάρα το κακό ξεκίνημα η συνέχεια ήταν αντιστρόφως ανάλογη και με πολύ καλή αμυντική λειτουργία αλλά και σωστές επιθετικές λύσεις καταφέραμε και κατακτήσαμε τη 10η φετινή νίκη για το πρωτάθλημα, στο οποίο και συνεχίζουμε να προελαύνουμε στη κορυφή με το απόλυτο των νικών.

Θρίαμβος Δάφ.-ΓΣ Γλυκών Νερών  44-56 (25-27)

Δυνατό ξεκίνημα για τους γηπεδούχους καθώς στο 5΄ βρέθηκαν να προηγούνται με 12-0.Η αστοχία μας στα πρώτα 7΄ ήταν απίστευτη,αναγκάζοντας την ομάδα μας να βρίσκεται πίσω στο σκορ στο 1ο δεκ. με 18-9.
       Η επιστροφή μας στο ματς ξεκίνησε από την βελτίωση της αμυντικής μας λειτουργίας,η οποία μας έδωσε τη δυνατότητα να τρέξουμε στο ανοιχτό γήπεδο και να βάλουμε κάποια εύκολα καλάθια όχι μόνο μειώνοντας το σκορ,αλλά στο τέλος του ημιχρόνου να προηγηθούμε 25-27.
       Στο τρίτο δεκάλεπτο κρατώντας τον έλεγχο του αγώνα στα χέρια μας πλέον, ήμασταν σταθερά μπροστά στο σκορ αλλά με ισχνό προβάδισμα.Τέλος δεκαλέπτου 35-38.
      Στη τελευταία περίοδο μπήκαμε πολύ δυνατά καθώς στο 32΄ ανεβάσαμε τη διαφορά στο σκορ στο +10(35-45).Διατηρώντας απόσταση ασφάλειας καταφέραμε και  κατακτήσαμε ακόμη μια δίκαιη νίκη για φέτος απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο στην έδρα του με τελικό σκορ 44-56.
     Συγχαρητήρια για ακόμη μια φορά και ευελπιστούμε σε ακόμη μια νίκη την ερχόμενη αγωνιστική έτσι ώστε να κλείσουμε πριν τη διακοπή των Χριστουγέννων με το απόλυτο.

Τα δεκάλεπτα:
18-9, 7-18, 10-11, 9-18

Θρίαμβος Δαφ. (Γιαννόπουλος):Γαλάνης ,Χατζηαράπης 2,Γιάκου 3(1), Γιαννίκος, Ηλιόπουλος,Αποστολάκης 10,Ζώτος 14(4),Αυγερινός 2,Μαργέτης,Κονόμης,Βυθούλκας,Αντύπας 13

ΓΣ Γλυκών Νερών (Σκλαβούνος):Γαρδέλης,Καρκανίδης 4(3ασ),Γαιτανάκης 13(1),Κατσαμπέκης 6(3ριμπ-2κοψ),Ντάουντ 9(1τρ-5ριμπ),Μπάλλας,Σαρήμπαλης 12(2τρ-7ριμπ-6κλ-2κοψ-3ασ), Καρακώστας,Σακελλαρίδης 3(13ριμπ),Σταφυλάς 4,Γάσπαρης 5(1),Γεωργούσης

29-11 ριμπ., 12 κλ., 7 κοψ., 13 ασ., 14 λαθ.
9/13  1π.,  16/46  2π.,  5/21  3π.

Επόμενος αγώνας εντός έδρας την Παρασκευή 23/12 στις 21.45 με αντίπαλο το Λαγονήσι.