Κυριακή 12 Μαρτίου 2017

Επιστροφή στις νίκες με Πολιτεία....

Επιστροφή στις νίκες σε ένα πολύ δύσκολο γήπεδο απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα του Α.Ο Πολιτείας με 63-72.
          Έξι αγωνιστικές πριν τη λήξη του πρωταθλήματος και συνεχίζουμε στη κορυφή του 2ου Ομίλου της Γ Εσκα με ρεκορ 18-2.

Α.Ο Πολιτείας - ΓΣ Γλυκών Νερών  63 -72  (32-40

Η αρχή του αγώνα ήταν μοιρασμένη και για τις δύο ομάδες,καθώς καμία δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ και με ισχνό προβάδισμα προηγηθήκαμε στο τέλος του α΄δεκ. 15-19.
     Βελτιώνοντας την άμυνα μας και τρέχοντας το γηπεδο,καταφέραμε να αυξήσουμε τη διαφορά  πάνω από το +10.Το ημίχρονο μας βρήκε μπροστά με 32-40.
     Το ίδιο δυνατά συνεχίσαμε και στο 3ο δεκ.,στο οποίο φτάσαμε να προηγούμαστε ακόμα και με +15,όμως η Πολιτεία άρχισε σιγά σιγά να μειώνει τη διαφορά και το δεκ. έκλεισε στο 48-57.
     Η Πολιτεία συνέχισε να μειώνει τη διαφορά και έφτασε στο 35΄ να βρίσκεται στο -3.Με συγκέντρωση και υπομονή στα τελευταία λεπτά καταφέραμε να πάρουμε μια πολύ σημαντική ψυχολογικά νίκη για τη συνέχεια με σκορ 63-72.
     Συγχαρητήρια στους αθλητές μας και συνεχίζουμε το ίδιο δυνατά για τον βασικό μας στόχο την, άνοδο στη Β Εσκα.

Τα δεκάλεπτα:
15-19, 17-21, 16-17, 15-15

Α.Ο Πολιτείας (Κουκής):Σαρρής 2,Ζαρμπούτης,Σταυρακόπουλος 6(2),Παπούλιας 3(1),Πιτταράς 8(2),Ζαλμάς 17,Μητσοτάκης 4,Γρίβας,Μαργαρίτης,Προύντζος 16(1),Γαβρόγλου,Βηττας 7

ΓΣ Γλυκών Νερών (Σκλαβούνος):Γαρδέλης,Καρκανίδης 1(3 ριμπ),Γαιτανάκης 3(1τρ-3ριμπ),Κατσαμπέκης 14(4 ριμπ),
Ντάουντ 19(2τρ-7ριμπ-3κλ-4ασ),Μαθιουδάκης,Σαρήμπαλης 9(1τρ-5ριμπ-6ασ),Παλαιοξάρης 2,Καρακώστας 3(1),
Σακελλαρίδης 9(4ριμπ-3κλ),Σταφυλάς 4(5ριμπ),Γάσπαρης 8(2)

25-10 ριμπ., 13 κλεψ., 1 κοψ., 22 ασ., 13 λαθ.
11/19 1π.,  20/38 2π.,  7/25 3π.

Επόμενος αγώνας εντός έδρας την Παρασκευή 17/3 στις 21.45 με αντίπαλο τον Δία Χαιδαρίου