Κυριακή 2 Απριλίου 2017

Έγραψαν ιστορία....

Ιστορία έγραψε με τη νίκη επί του Θρίαμβου Δάφνης με 88-63 το ανδρικό μας τμήμα,καθώς για πρώτη φορά στην ιστορία του συλλόγου προβιβάστηκε στη Β΄Εσκα.
          Εκπληκτική σεζόν εώς τώρα καθώς τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος διασφαλίστηκε η άνοδος με ρεκορ εώς τώρα 20-3.

ΓΣ Γλυκών Νερών - Θριαμβος Δάφνης   88-63 (44-29)

Μέχρι και το 4ο λεπτό του 1ου δεκ. (9-9), ο Θρίαμβος αντιστάθηκε.Από εκεί και μετά ανεβάζοντας τον ρυθμό του αγώνα αλλά και παίζοντας πολύ καλή άμυνα δείξαμε στους φιλοξενούμενους ότι δν θα μπορέσουν να διεκδικήσουν κάτι στο υπόλοιπο του αγώνα.Η διαφορά ανέβηκε στο +15 με το τέλος του δεκ. στο οποίο προηγηθήκαμε 29-14.
        Χωρίς να απειληθούμε ιδιαίτερα, και χωρίς η διαφορά να κατέβει καθόλου κάτω από το +10 ,κρατήσαμε μια διαφορά ασφάλειας μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου όπου και έληξε 44-29.
       Χωρίς μεγάλες αλλαγές και στο τρίτο δεκάλεπτο το οποίο έληξε 63-46.
      Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα μας παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ αποθεώθηκε από το κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο φτάνοντας στη τελική επικράτηση με 88-63.
    Πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές και το προπονητή μας που αγωνίστηκαν και συνέβαλλαν σε αυτή την επιτυχία ,οι οποίοι εστιάζουν πλέον στη κατάκτηση της 1ης θέσης του ομίλου.

Τα δεκάλεπτα:
29-14, 15-15, 19-17, 25-17

ΓΣ Γλυκών Νερών (Σκλαβούνος): Γαρδέλης 5(1),Καρκανίδης 3(1τρ-5ασ-3ριμπ),Γαιτανάκης 12, Ντάουντ 19(1τρ-4ριμπ-4ασ),Κατσαμπέκης 12(3ριμπ-3ασ),Μαθιουδάκης,Μαρούδας (5ασ), Σαρήμπαλης 7(1τρ-9ριμπ-3ασ),Γεωργούσης 1,  Σακελλαρίδης 11(12ριμπ-7ασ),Σταφυλάς 12(7ριμπ),
Γάσπαρης 6(2τρ-3ριμπ)

36-10 ριμπ., 5 κλεψ., 1 κοψ., 33 ασ., 12 λαθ.
2/4  1π., 34/49  2π.,  6/25  3π.

Θρίαμβος Δαφνης (Γιαννόπουλος):Τάτα 16(1),Βόγκλι 2,Γιάκου,Σολάκης 14(1),Ηλιόπουλος 6,Αποστολάκης 1,Ζώτος 2,Αυγερινός 5,Μαργέτης 9,Κονόμης 6(2),Γαλάνης

Επόμενος αγώνας εκτός έδρας την Παρασκευή 7/4 στις 21.30 με αντίπαλο τον Α.Ο Λαγονησίου.