Παρασκευή 29 Ιανουαρίου 2016

Επιστροφή στις νίκες με Δόξα Βύρωνα....

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα μας ύστερα από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα(Φίλιππο και ΜΕΝ), απέναντι στην ομάδα της Δόξας Βύρωνα με 81-73 στην παράταση.
      Μια πολύ σημαντική νίκη καθώς μας διατηρεί στην πρώτη πεντάδα αλλα και ψυχολογική με τον τρόπο που κατακτήσαμε τους βαθμούς της νίκης.Έτσι η ομάδα μας αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας με ρεκορ 9-5.

ΓΣ Γλυκών Νερών-Δόξα Βύρωνα  81-73  (29-37)  (67-67 κ.α)

Καλύτερη και πιο συγκεντρωμένη εμφανίστηκε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η ομάδα της Δόξας Βυρ. όπου και πήρε κεφάλι στο σκορ από την αρχή του αγώνα με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 10-17 στο δεκάλεπτο.
     Ίδια εικόνα και στο β δεκ. με τη διαφορά να ανεβαίνει πάνω από τους 10π.,κάπου εκεί μειώσαμε τη διαφορά στο καλάθι, αλλά πάλι ανέβηκε στο τέλος του ημιχρόνου στο +8 για τη Δόξα με σκορ 29-37.
    Στη γ περίοδο μπήκαμε εμφανώς πιο συγκεντρωμένοι και καλύτεροι από το πρώτο ημίχρονο μειώνοντας τη διαφορά στο καλάθι πάλι αλλά στο τελευταίο δίλεπτο η διαφορά ανέβηκε στο 44-57.
    Στο δ δεκ. ξεκίνησε η αντεπίθεση όπου σιγά σιγά με καλές άμυνες και κάποια εύκολα καλάθια μειώσαμε τη διαφορά.Στο 36΄περάσαμε πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με τρίποντο 63-62.
     Το τελευταίο λεπτό ήταν συγκλονιστικό.Στα 45" περνάει μπροστά η Δόξα με 2 βολές (65-66).Στην επίθεση μας χαμένο ξεμαρκάριστο τρίποντο και στα 17" η Δοξα βάζει 1/2 βολές(65-67).Στα 7" ισοφαρίζουμε(67-67) και στον εναπομείναντα χρονο η Δόξα αστοχεί στην επίθεση και εμείς με σούτ από τα 20μ. παραλίγο να κλέψουμε τη νίκη, με αποτέλεσμα ο αγώνας να οδηγηθεί στη παράταση.
    Στη παράταση είχαμε μεγαλύτερη συγκέντρωση αλλά και ενέργεια με αποτέλεσμα να πάρουμε αυτή την σημαντική νίκη με σκορ 81-73.
   Κακή διαιτησία και για τις δύο ομάδες.Συγχαρητήρια στη Δόξα Βυρ. και καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα.
   Συγχαρητήρια στους παίκτες της ομάδας μας για αυτή τη νίκη.

ΓΣ Γλυκών Νερών (Σκλαβούνος):Μπάλας,Καρκανίδης 3,Γαιτανάκης 24 (4τρ-4 κλεψ-3 κοψ),Ρήγος,Ντάουντ 20(2),Παπασιδέρης,Χατζής (4 ριμπ),Παλαιοξάρης 16(1τρ-5 ριμπ-7 ασ.),Γαρδέλης,Σακελλαρίδης 3(8ριμπ-4ασ),Αθηναίου 9(3τρ-5 ριμπ),Λεβέντης 6(2τρ-10 ριμπ-3 κοψ)

25-16 ριμπ, 14 κλεψ., 8 κοψ., 16 ασ., 10 λαθ.
17/29 1π.   14/40 2π.   12/32 3π.

Δόξα Βύρωνα (Μαρίνος):Μπελέκας 4,Παπανίκος 12,Μπαρδουνιώτης 19,Καλογεράκης,Πολύζος 12,Χατζηχρήστος 14(1),Παζαρης 4,Δερδενές,Βιτωράτος,Καούκης,Στάμος 8

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας εκτός έδρας την Παρασκεύη 29/1 στις 21.45 με αντίπαλο τα Σπάτα.